Maths problem

You all seem to be such proficient chefs. Well here is a place to share some of that cooking knowledge. Or do you have a cooking problem? Ask away. Jams and chutneys go here too.
User avatar
Helsbells
A selfsufficientish Regular
A selfsufficientish Regular
Posts: 907
Joined: Thu Mar 15, 2007 2:32 pm
Location: Berkshire
Contact:

Maths problem

Post: #266157 Helsbells
Wed Sep 05, 2012 9:36 pm

I wonder if anyone mathematically minded might be able to help me with a problem.
I want to know if it is financially viable to churn my own butter. I don't want to make my own butter if it works out more expensive than buying it. So here are the figures:

150g of organic butter costs £1.50
300ml organic double cream costs £1.25
2.4 litres (4 pints) double cream makes 1kg (2 1/4lbs) butter.

Hope someone can help!

User avatar
marshlander
A selfsufficientish Regular
A selfsufficientish Regular
Posts: 1323
Joined: Tue Jan 15, 2008 2:45 am
Location: Cloddygate Farm, North Linconshire coast.

Re: Maths problem

Post: #266160 marshlander
Wed Sep 05, 2012 10:05 pm

You said that to make 1kg of butter you need 2.4 ltrs cream which is 8 pots. (8 x 300ml = 2400ml = 2.4 ltrs) 8 x £1.25 = £10.00 per kg

You also said you but butter in 150g packs which is an odd size. If correct it works out at £10.00 per kg (1kg= 1000g div. by 150 = 6.66 packs. then 6.66 x £1.50 = £10.00) but I think you probably mean 250g standard packs @ 4 per kg = £6.00per kg

Don't forget you will have buttermilk left over which is the best thing with which to make scones and has lots of other uses.
Terri x
“I'd rather be a little weird than all boring.”
Rebecca McKinsey

EcoSam
margo - newbie
margo - newbie
Posts: 21
Joined: Fri Aug 10, 2012 3:34 pm
Location: Caerphilly, Wales, UK

Re: Maths problem

Post: #266163 EcoSam
Wed Sep 05, 2012 11:07 pm

If you can buy your double cream in bulk from a wholesaler (if such a thing is possible) you could save a little money I guess.

User avatar
marshlander
A selfsufficientish Regular
A selfsufficientish Regular
Posts: 1323
Joined: Tue Jan 15, 2008 2:45 am
Location: Cloddygate Farm, North Linconshire coast.

Re: Maths problem

Post: #266166 marshlander
Thu Sep 06, 2012 12:14 am

You know I was thinking about that after I posted. We used to buy raw milk that had a fantastic thick, deep, head of cream on it from Plaw Hatch when we lived in Sussex. They also sold cream you could stand a spoon in. Do you have any local farms HB?
Terri x
“I'd rather be a little weird than all boring.”
Rebecca McKinsey

User avatar
gregorach
A selfsufficientish Regular
A selfsufficientish Regular
Posts: 885
Joined: Thu Sep 30, 2010 1:53 pm
Location: Edinburgh, Scotland

Re: Maths problem

Post: #266180 gregorach
Thu Sep 06, 2012 9:26 am

How do you want to cost the time and effort spent churning butter? Will you need to buy any equipment?
Cheers

Dunc

oldjerry
A selfsufficientish Regular
A selfsufficientish Regular
Posts: 2101
Joined: Thu Aug 26, 2010 9:57 am

Re: Maths problem

Post: #266190 oldjerry
Thu Sep 06, 2012 12:30 pm

The only equipment you need is a wide necked glass bottle with a secure screw top,and patience.

User avatar
diggernotdreamer
Site Admin
Site Admin
Posts: 1787
Joined: Sat Jun 30, 2012 10:23 pm
Location: North West Ireland

Re: Maths problem

Post: #266195 diggernotdreamer
Thu Sep 06, 2012 2:17 pm

I think you mean 250grm butter? I think I worked it out your butter costs you 17p per oz to make it with the cream would cost you 27p per oz

250 grm is 8.81 ozs 1.50 divided by 8.81 is .17p
8 pots of 300 ml cream is 2400 ml cream which is £10
£10 divided by 36oz is 0.277 p

total cost per 250 grm is 2.44

User avatar
Helsbells
A selfsufficientish Regular
A selfsufficientish Regular
Posts: 907
Joined: Thu Mar 15, 2007 2:32 pm
Location: Berkshire
Contact:

Re: Maths problem

Post: #266206 Helsbells
Thu Sep 06, 2012 6:06 pm

Oh year 205g is correct sorry. That is how bad I am at maths, I can't even transfer the numbers correctly from my head to the computer!
So does that mean that it WOULDN'T be cheaper to make my own butter? (time not included)

User avatar
diggernotdreamer
Site Admin
Site Admin
Posts: 1787
Joined: Sat Jun 30, 2012 10:23 pm
Location: North West Ireland

Re: Maths problem

Post: #266207 diggernotdreamer
Thu Sep 06, 2012 6:10 pm

Why don't you ask lovely Chris and Jo at True Food if they can get butter in bulk, it usually has a good life on it, you can also freeze butter, I have done this before, I used to buy my butter in bulk, say hello to them for me,

Best wishes, Lyn

User avatar
Thomzo
A selfsufficientish Regular
A selfsufficientish Regular
Posts: 4277
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:42 pm
Location: Swindon, South West England

Re: Maths problem

Post: #266227 Thomzo
Fri Sep 07, 2012 7:17 pm

Well, that required a spreadsheet but I now agree Marshlander's figures. Buying it costs £6 per kilo. Making it costs £10 so it is cheaper to buy it.

Zoe
Think globally, shop locally
Check out my blog at http://designedbyzoe.blogspot.com/
http://www.thomzo.co.uk

User avatar
Milims
A selfsufficientish Regular
A selfsufficientish Regular
Posts: 4390
Joined: Mon Oct 16, 2006 9:06 pm
Location: North East

Re: Maths problem

Post: #266237 Milims
Sat Sep 08, 2012 11:02 am

When making butter it's better to use older cream, so why not buy reduced to clear cream when ever it costs a few pence and make butter with it but buy the rest of the time? As to equipment, I make it successfully and quickly in my old kenwood chef with the "K" beater.
Let us be lovely
And let us be kind
Let us be silly and free
It won't make us famous
It won't make us rich
But damn it how happy we'll be!
Edward Monkton


Member of the Ish Weight Loss Club since 10/1/11 Started at 12st 8 and have lost 8lb so far!

User avatar
Helsbells
A selfsufficientish Regular
A selfsufficientish Regular
Posts: 907
Joined: Thu Mar 15, 2007 2:32 pm
Location: Berkshire
Contact:

Re: Maths problem

Post: #266280 Helsbells
Sun Sep 09, 2012 7:22 pm

I do shop at the true food co-op Lyn, but there butter is even more expensive than supermarket, something like £1.70 per 250grams
Thanks everyone for helping out, it is a shame that it isn't cheaper to make your own :(
I will look out for cream on sale though, good idea.


Return to “What's in the pot? Recipes and anything about Cooking”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests